Dane adresowe

KRAJOWE FORUM SAMORZĄDOWE
Adres siedziby:
ul. Gdańska 5; 85-005 Bydgoszcz
Adres korespondencyjny:
ul. Kutrowa 6; 85-435 Bydgoszcz
---------------------------------------------
NIP 953-23-36-521
KRS 0000046392

REGON 092481440
BANK PEKAO S.A. II O w Bydgoszczy

20 1240 3493 1111 0000 4297 7937
---------------------------------------------
tel. +48 525207189

tel. kom. +48 660440155
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

logo temida

Reklama

wizytowka ben nieruchomosci reklama mycie

Statystyka

Dzisiaj 67

Wczoraj 223

W tygodniu 508

W miesiącu 762

Od początku 84051

Co się dzieje z lokatorami, gdy dom zmienia właściciela?

gazetaW związku z pismem o wypowiedzeniu umowy najmu lokatorzy jednej z Bydgoskich kamienic zwrócili się o pomoc do Krajowego Forum Samorządowego z uzasadnieniem, że zostali wprowadzeni w błąd przez byłą właścicielkę, a teraz sprawa się powtarza z nowymi właścicielami. Mają tego dość i proszą o spotkanie, gdzie przedstawią swoje racje.O sprawie pisał między innymi w Express Bydgoski (artykuł).

W dniu 26 stycznia br. zostali przyjęci na dyżurze wraz właścicielami. Okazało się jednak, że osoby które przyjęły zaproszenie ze strony właścicieli nie nabyły nieruchomość, a są tylko reprezentantami bez pełnomocnictw. Prowadzący poprosił o uwiarygodnienie i złożenie podpisu na liście uczestników spotkania, na co jedna osoba odmówiła, a druga się wpisała jako lokator. Zebrani powiedzieli, że w podobnym stylu przebiegało przekazanie wypowiedzenia najmu przez tych samych Panów, którzy nie pokazali dokumentu nabycia nieruchomości. Wszystko uwiarygodniali lokatorom na przysłowiową,, gębę,, bez podpisu własnoręcznego nowych właścicieli. Byli zaskoczeni odwiedzinami nowych właścicieli, gdyż w tym samym dniu mieli termin zapowiedzianej kolędy proboszcza. Czy to przypadek, czy też rozmyślne działanie. Jeszcze pół roku temu była właścicielka obiecała remont klatki schodowej, elewacji, a nawet byli fachowcy na pomiary okien w celu wymiany. Nasza przyszłość jest pełna obaw mimo złożonych zapewnień z ich strony o lokalach zastępczych i nie zostanie spełniona.

Dlatego Prezes Krajowego Forum Samorządowego Benedykt Partyka poprosił zebranych lokatorów o przedstawienie swoich dotychczasowych umów oraz oczekiwań z ich strony. Zapewnił, że sporządzony protokół z dzisiejszego spotkania zostanie przekazany do Kancelarii Radcy Prawnego Zbigniewa Kołodziejczyka z prośbą o przygotowanie pisma do właścicieli. Niniejsze dokumenty również otrzymał Pan Leszek Małecki specjalista ds. nieruchomości.

Dalszy ciąg spotkania to udzielenie odpowiedzi na zadawane pytanie lokatorów i "niby właścicieli", Cytaty odpowiedzi : Nowy właściciel, który kupił kamienicę z lokatorami, przejmuje prawa i obowiązki swojego poprzednika i oznacza to, że może kontynuować umowę na dotychczasowych zasadach albo ją zmienić jeśli jest właścicielem. Zazwyczaj chce podnieść czynsz albo pozbyć się lokatorów. Przepisy pozwalają mu na jedno i drugie, pod warunkiem jednak, że przestrzega przepisów ustawy o ochronie praw lokatorów. Warunkiem jaki musi spełnić właściciel podczas przekazywania dokument o wypowiedzeniu ównajmu jest dowód zakupu nieruchomości wydany przez Notariusza, czego zabrakło w tym przypadku, a następnie wręczenie wypowiedzenie oraz innych dokumentów podpisanego własnoręcznie. Najlepiej kiedy niniejsze dokumenty wręczają sami właściciele lub pełnomocnicy z potwierdzeniem wydanym przez notariusza. Proszę również pamiętać, że właściciel nie może się pozbyć lokatorów bez powodu. Art.11 ust. 2 ww. ustawy podaje przyczyny okresy wypowiedzenia m.in. wynoszące trzy miesiące i może też wypowiedzieć umowę z trzy letnim wyprzedzeniem. Wypowiedzenia najmu nie można wręczyć osobie, która ukończyła 75 lat oraz w 4 innych przypadkach. Właściciel ma prawo wystąpić do sądu o eksmisję, a sąd w wyroku eksmisyjnym może przyznać prawo do lokalu socjalnego byłemu najemcy, lecz okres wyczekiwania obecnie trwa śr. 6 lat. Jeśli wyrok nie da prawa do w/w lokalu, to i tak nie wchodzi w grę eksmisja na bruk. Komornik jej nie wykona, jeśli eksmitowany nie ma zapewnionego pomieszczenia tymczasowego. Musi się o nie postarać właściciel nieruchomości lub gmina.

Z wyrazami szacunku Benedykt Partyka prezes zarządu krajowego KFS.