Dane adresowe

KRAJOWE FORUM SAMORZĄDOWE
Adres siedziby:
ul. Gdańska 5; 85-005 Bydgoszcz
Adres korespondencyjny:
ul. Kutrowa 6; 85-435 Bydgoszcz
---------------------------------------------
NIP 953-23-36-521
KRS 0000046392

REGON 092481440
BANK PEKAO S.A. II O w Bydgoszczy

20 1240 3493 1111 0000 4297 7937
---------------------------------------------
tel. +48 525207189

tel. kom. +48 660440155
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

logo temida

Reklama

wizytowka ben nieruchomosci reklama mycie

Statystyka

Dzisiaj 25

Wczoraj 42

W tygodniu 130

W miesiącu 475

Od początku 77791

Bezpieczeństwo mieszkańców najważniejsze

Zbliżenia: Zbliżenia 9.11.2022, g. 18.30 (tvp.pl)

Z inicjatywy Zarządu Krajowego Forum Samorządowego w dniu 9 listopada 2022 r. w siedzibie KFS przy ul. Gdańskiej 5  w Bydgoszczy odbyło się spotkanie poświęcone bezpieczeństwu mieszkańców na Osowej Górze. Uczestniczyli w nim członkowie Zarządu KFS: Partyka Benedykt – prezes, Bejgerowski Tadeusz – sekretarz, Doczekalska Teresa – członek oraz zaproszeni goście: Sperkowski Zbigniew – nadkomisarz KRP Błonie w Bydgoszczy, Soszek Marek – aspirant sztabowy kierownik KRP Osowa Góra w Bydgoszczy, Langowski Robert – radny, przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego w Bydgoskiej Radzie Miasta, Komisarek Monika - dziennikarka TVP3 Bydgoszcz.

Na spotkanie, pomimo wysłanych zaproszeń, nie przybyli pozostali radni RM z okręgu nr I, tj.: Róg Szymon, Dzakanowski Bogdan, Jankowska Paulina, Bulanda Wojciech.

Spotkanie zostało poprzedzone wywiadem udzielonym przez Benedykta Partykę  dla programu lokalnego TVP3 „Zbliżenia”.  Prezes Zarządu poinformował, że do Krajowego Forum Samorządowego trafiło około 150 zgłoszeń dotyczących kradzieży mienia, wandalizmu, kradzieży samochodów i handlu narkotykami. Dane z ankiet przeprowadzonych przez wolontariuszy wśród mieszkańców m. in. osiedla Osowa Góra wskazują, że nie czują się oni bezpiecznie. Z tego wynika konieczność wprowadzenia zmian, a wśród nich więcej patroli policji oraz potrzeba wyznaczenia miejsca, w którym młodzież i dzieci mogłyby spędzać wolny czas.

Benedykt Partyka przedstawił zebranym cele statutowe KFS, ze szczególnym uwzględnieniem wspierania inicjatyw lokalnych w zakresie podnoszenia bezpieczeństwa społeczności osiedla Osowa Góra w Bydgoszczy. Następnie zapoznał z postulatami i wnioskami mieszkańców jakie zostały zebrane w trakcie audytu samorządowego w okresie 2020-2022. Wśród nich wymienił:

  1. Zwiększenie patroli Policji i Straży Miejskiej w godzinach od godz. 17.00 do godz. 6.00 rano, zgodnie z założeniem o powołaniu KRP Osowa Góra.
  2. Wprowadzenie obowiązkowych dyżurów funkcjonariuszy Policji i Straży Miejskiej, raz na kwartał przemiennie w palcówkach oświatowych, przy udziale samorządu osiedlowego, z koniecznością odnotowania ich w zeszycie dyżurów Rady Osiedla.
  3. Dokonanie, w trybie pilnym, wyboru nowej Rady Osiedla - kadencja dotychczasowej Rady Osiedla zakończyła się w 2021r., za co odpowiedzialna jest Komisja Samorządności Rady Miasta i Pełnomocnik Prezydenta ds. Rad Osiedli.
  4. Zainicjowanie obowiązku porządkowania terenów zielonych przez dzieci i młodzież wokół placówek oświatowych.
  5. Dokonanie oczyszczenia stawów na obszarze tarasu górnego zgodnie z zapewnieniami Zarządu Miasta w 2017 i 2022 roku.
  6. Wprowadzenie ograniczenia ruchu kołowego na drogach osiedlowych dla osób nagminnie łamiących przepisy ruchu drogowego (wskazano nr rejestracyjne i adresy zamieszkania).
  7. Dokonanie otwarcia obiektu, np. MDK Osowa Góra, dla wszystkich mieszkańców, zarówno dzieci, jak i seniorów, który będzie funkcjonował pod egidą Urzędu Miasta, jak ma to miejsce na innych osiedlach miasta.
  8. Zainstalowanie tablic informacyjnych wskazujących usytuowanie Komisariatu Policji oraz siedziby Rady Osiedla.
  9. Zainstalowanie czterech kamer w miejscach o największym zagrożeniu bezpieczeństwa i włączenie ich do systemu monitoringu miejskiego: park przy ul. Kutrowej, tężnia solankowa przy szkole podstawowej, trasa wyjazdowa w kierunku Sicienka, na wysokości ul. Atolowej 5, wyjazd z ul. Rekinowej w kierunku Pawłówka.
  10. Utworzenie w budynku byłej kaplicy kościelnej całorocznego ośrodka szkoleniowego ruchu drogowego dla dzieci szkół podstawowych, w którym będzie realizowany program z udziałem KFS, WORD, KM Policji p.n. „Bezpieczna droga z kartą drogową” (diagnoza wykazała, że ponad 30 % dzieci w Bydgoszczy, absolwentów szkół podstawowych nie posiada karty rowerowej).

Powyższe postulaty znalazły poparcie w wypowiedzi radnego, pana Langowskiego Roberta, który zapewnił, że zostaną one przekazane właściwym osobom, w zależności od ich kompetencji.

Nadkomisarz KRP Błonie w Bydgoszczy, Sperkowski Zbigniew, poinformował, że porządku na Osowej Górze pilnuje 15 policjantów, czyli mniej niż zakładano przy otwarciu jednostki, ale w razie konieczności wspierają ich funkcjonariusze z Komendy Rejonowej-Błonie.

Na zakończenie spotkania ustalono, że zainicjowana przez KFS formuła kontaktów z funkcjonariuszami policji i radnymi miasta Bydgoszczy będzie miała miejsce również w przyszłości.