Mobbing
Krajowe Forum Samorządowe postanowiło walczyć z mobbingiem stosowanym w miejscu pracy przez pracodawców. Dlatego takie przypadki możecie Państwo zgłaszać podczas czwartkowych dyżurów w siedzibie KFS przy ul. Bernardyńskiej 3 IIIp. w godz. 16-17 lub wysyłając elektronicznie e.mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Prezes KFS - Benedykt Partyka uczestniczył w Polskim Radio Pomorza i Kujaw w Bydgoszczy w audycji, która poruszała tematy mobbingu. Audycja miała miejsce w dniu 22.06.2017 roku o godzinie 12:15. Rozmawiano o przyczynach, sposobach radzenia sobie z tym zjawiskiem, o uwarunkowaniach prawnych. Program był z udziałem słuchaczy, którzy mogli zadawać pytania przez telefon.
Dość często w ostatnim czasie dochodzą do Nas informacje o stosowaniu mobbingu w miejscach pracy i dlatego staramy się interweniować zapewniając prawną ochronę pracownika. Natomiast w konkretnych przypadkach, jak to miało miejsce w jednej z firm w Bydgoszczy przy ul. Pow. Wielkopolskich, gdzie pracodawca przekracza wszelkie zasady, powiadomiliśmy stosowne instytucje zajmujące się takimi przypadkami m.in PIP oraz związki zawodowe. Często również do mobbingu dochodzi w placówkach oświatowych. Z przeprowadzonych analiz w Bydgoszczy wynika, że mobbing najczęściej stosują pracodawcy którzy nie posiadają odpowiednich predyspozycji do kierowania zespołem i nie do końca sprawdzeni pod względem merytorycznym. Awansowali nie dlatego, że byli tak wykształceni, lecz rekomendowani poprzez znajomości lub polityczny klucz. Przypominamy pracodawcom, że zgodnie z art.94 parg. 2 Kodeksu Pracy mobbing to wszelkie działania i zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko niemu, polegające na systematycznym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu, które wywołują zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, poniżają lub ośmieszają, izolują lub wykluczają go z zespołu współpracowników. Dlatego zgodnie z obowiązującymi przepisami pracodawca ponosi odpowiedzialność wobec pracownika, który stał się ofiarą mobbingu i może skutecznie dochodzić roszczeń m.in w przypadkach:
- wystąpienia u pracownika rozstroju zdrowia,
- rozwiązania przez ofiarę stosunku pracy z powodu mobbingu.
"Należy podkreślić, że inni pracownicy składający przeciwko niemu zeznania nie mogą być ukarani za poświadczenie prawdy. Dlatego wykazane przez poszkodowanych okoliczności wskazujących na mobbing powoduje, że to pracodawca ma obowiązek udowodnienia przed sądem bezzasadności stawianych mu zarzutów".
Mechanizm mobbingu sprawia, że kiedy prześladowany pracownik próbuje się bronić, to jego reakcje stają się pretekstem do złożenia mu niekorzystnego wypowiedzenia z winy pracownika. W takim przypadku pracownik może nie tylko dochodzić roszczeń związanych z bezprawną zmianą treści umowy o czym mówi Kodeks pracy ust. 26.06.74.
Z uwagi na fakt ,że jedną z zasad postępowania cywilnego jest dążenie do polubownego załatwienia sporu pracownicy i pracodawcy winni dążyć do załatwienia sporu w tej drodze. Możliwe jest też zawarcie ugody przed mediatorem w postępowaniu mediacyjnym, który ma, po zatwierdzeniu jej przez sąd, moc prawną ugody zawartej przed sądem pracy.