Porozumienie UTP-KFS
- Szczegóły
- Opublikowano: poniedziałek, 27 maj 2019 13:02
W dniu 21 maja 2019 roku w Dziekanacie Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy odbyło się spotkanie związane z praktykami inwentaryzacyjnymi studentów w ramach programu " Rewitalizacja 100 kamienic z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości". Z ramienia Wydziału w spotkaniu uczestniczyli:
- Dziekan Wydziału : dr hab. inż. Jan Kempa, prof. nadzw. UTP,
- Prodziekan ds. Dydaktycznych i Studenckich Inżynieria Środowiska / Architektura : dr Marek Ramczyk,
- Pełnomocnik Dziekana ds. praktyk studenckich : dr inż. Jacek Sztubecki,
- dr inż. arch. Piotr Brzeziński.
Krajowe Forum Samorządowe reprezentowali:
- Prezes Zarządu KFS : Benedykt Partyka,
- Członek Zarządu : Krzysztof Tomaszewski.
Na wstępie prezes Partyka przedstawił ideę przedsięwzięcia stwierdzając, że Program konserwatorski „100 kamienic na 100 lecie...” swego rodzaju jest symboliką, i który miałby być rozpisany w czasie - zakładając, że na okres 5 lat. Projekt w swym zamyśle przewiduje, że w 50. % realizatorem w/w pomysłu miałoby być Miasto Bydgoszcz, które na ten cel w swoim co rocznym budżecie zagwarantuje 2 mln zł, a reszta udziałów będzie po stronie właścicieli nieruchomości, spółek, spółdzielni, wspólnot... itp. Krajowe Forum Samorządowe zamierza zostać moderatorem – łącznikiem, aby zaangażować wszystkich do wspólnego działania w ramach realizacji założonego projektu, jak również zmobilizować instytucje miejskie, wojewódzkie oraz mieszkańców do działania, którego celem jest zachowanie dla potomnych historycznego i zabytkowego charakter miasta – oraz podniesienie wyglądu i estetyki miasta. W tym celu projekt-program obchodów przewiduje także konferencję historyczno-naukową w Bydgoskiem Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu - Urzędzie Miasta Bydgoszczy (Ratuszu) z udziałem władz miejskich, konserwatorów zabytków, wykładowców (historyków) Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, samorządowców, jak również zaproszonych gości i sponsorów. Przewidziane w programie są także targi rynku nieruchomości z uwzględnieniem elementu konserwatorskiego oraz prelekcje połączone z konkursami na poziomie szkół średnich i wyższych.
W związku z powyższym KFS, korzystając ze statutowych uprawnień, wystąpił do Dziekana Wydziału, prof. Kempy z propozycją praktyk studenckich w ramach omawianego programu.
Jednocześnie przedstawicielom Wydziału zaproponowano udział w IV Pikniku Bydgoskich Organizacji Pozarządowych organizowanym 16 czerwca br. na Wyspie Młyńskiej jako partnera KFS.
Dziekan Wydziału wyraził zainteresowanie praktykami studentów jego Wydziału w ramach naszego projektu oraz uczestnictwa w ramach IV Pikniku. W dalszej części spotkania wymieniono wspólnie uwagi i przedstawiono ogólny zarys współpracy.
Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, ale co najważniejsze - pozyskaliśmy wybornego i renomowanego partnera do realizacji szczytnego Programu konserwatorskiego „100 kamienic na 100 lecie... ".