Dane adresowe

KRAJOWE FORUM SAMORZĄDOWE
Adres siedziby:
ul. Gdańska 5; 85-005 Bydgoszcz
Adres korespondencyjny:
ul. Kutrowa 6; 85-435 Bydgoszcz
---------------------------------------------
NIP 953-23-36-521
KRS 0000046392

REGON 092481440
BANK PEKAO S.A. II O w Bydgoszczy

20 1240 3493 1111 0000 4297 7937
---------------------------------------------
tel. +48 525207189

tel. kom. +48 660440155
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

logo temida

Reklama

wizytowka ben nieruchomosci reklama mycie

Statystyka

Dzisiaj 67

Wczoraj 223

W tygodniu 508

W miesiącu 762

Od początku 84051

Wybory Samorządowe 2024

Wybory samorządowe to wybory najbardziej skomplikowane , tak ze względu na złożoność i zróżnicowane rządzących nimi zasad , jak z uwagi na trudności ich organizacji . Kto , kogo i jak wybiera ? O czym muszą pamiętać kandydaci i komitety wyborcze ? Jakie zadania stoją przed OKW , PKW, terytorialnymi komisjami wyborczymi , komisarzami wyborczymi i urzędami gmin ? O zasadach , specyfice i pułapkach czekających nas już za miesiąc wyborów będą informowali instytucje do tego powołane .

To , jak złożonym zadaniem jest przygotowanie wyborów samorządowych w skali ogólnopolskiej mogą nam unaocznić podanie liczb . W wyborach do obsadzenia jest łącznie 49 036 mandatów m.in. prezydentów , burmistrzów , wójtów i radnych różnych szczebli . Wydrukować trzeba 37 524 rodzajów kart do głosowania , przy czym nie uwzględniamy w tej liczbie kart na drugą turę wyborów wójtów i burmistrzów.
Reguły wyborów rad gmin są zupełnie odmienne w przypadku gmin poniżej i powyżej 20 tyś. mieszkańców . W zależności od miejsca wyborca dostanie różną liczbę kart do głosowania : trzy / miasta na prawach powiatu / Abo cztery / pozostałe gminy oraz – z innym zestawem kart – m.st. Warszawa /, z tym że gdzieniegdzie kart tych będzie mniej , a niektórzy wyborcy nie dostaną pełnego / w ich gminie / zestawu kart . Jedna lub dwie z tych kart będą stosunkowo małe i posłużą wyborowi jednej osoby , dwie / w Warszawie trzy/ - najprawdopodobniej przyjmą formę ,,płachty,, zawierającej listy kandydatów różnych komitetów wyborczych w wyborach proporcjonalnych .

Wybory rad gmin liczących mniej niż 20 tyś . mieszkańców prowadzone są jako wybory większościowe w jednomandatowych okręgach wyborczych , ale w przypadku większych gmin , rad powiatów , sejmików oraz dzielnic m.st. Warszawy są to wybory proporcjonalne w wielomandatowych okręgach wyborczych .

O tym , jak różne strategie obierają wyborcy w obliczu złożoności wyborów samorządowych świadczą różnice frekwencji między wsią , a dużymi miastami , a także liczba i rodzaje nieważnych . O ile w dużych miastach frekwencja w wyborach do Sejmu była zwykle wyższa niż w wyborach samorządowych , o tyle na wsi wybory samorządowe przyciągały do urn więcej wyborców . Natomiast głosów nie ważnych zawsze w wyborach samorządowych było znacznie więcej niż w np. wyborach do Sejmu , ale co istotniejsze – znacznie więcej głosów nie ważnych pojawiło się w wyborach do sejmików i rad powiatów niż w wyborach do rad gmin i na wójtów/burmistrzów . Dla wielu obywateli , zwłaszcza w mniejszych miejscowościach , wybory wójta i rady gminy są zatem nawet ważniejsze niż np. wybory posłów do działającego w dalekiej Warszawie Sejmu , ale sejmiki powiatowe uważają za już mało interesujące .

Dlatego apelujemy do wyborców . Sprawdzajcie na kogo oddajecie swój głos !