Szanowny Panie Prezydencie
- Szczegóły
- Opublikowano: sobota, 09 luty 2019 09:46
Krajowe Forum Samorządowe działa w oparciu o przepisy Ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 roku, Prawo o Stowarzyszeniach (Dz. U. 20 poz. 104 z późniejszymi zmianami). Pragniemy zaproponować Panu Prezydentowi, jako gospodarzowi miasta Bydgoszczy objęcie patronatem wspólnego przedsięwzięcia, jakim jest projekt "Rewitalizacja 100 kamienic na 100 lecie niepodległości Bydgoszczy”.
Bydgoszcz utraciła swoją niepodległość już podczas pierwszego rozbioru Polski w 1772 roku - pragniemy aby ponad wszelkimi podziałami gromadziła nas pamięć przywrócenia Bydgoszczy do macierzy po 148 latach niewoli. W 2020 roku, już za niespełna kilkanaście miesięcy nasze miasto będzie świętować 100. rocznicę odzyskania niepodległości.
Program konserwatorski „100 kamienic na 100 lecie...” jest swego rodzaju symboliką i miałby być rozpisany w czasie na okres 5 lat. Projekt w swym zamyśle przewiduje, że w 50% realizatorem w/w pomysłu miałoby być Miasto Bydgoszcz, które na ten cel w swoim corocznym budżecie zagwarantuje 2 mln zł, a reszta udziałów będzie po stronie właścicieli nieruchomości, spółek, spółdzielni, wspólnot... itp.
Projekt-program obchodów przewiduje także konferencję historyczno-naukową w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu bądź w Urzędzie Miasta Bydgoszczy (Ratuszu), z udziałem władz miejskich, samorządowców, wykładowców UKW, jak również zaproszonych gości.
Jako warunek docenienia pracy konserwatorskiej odnowionego budynku (kamienicy), chcielibyśmy każdorazowo uhonorować instytucje - osoby, które w ostatnich latach wpłynęły na poprawę estetyki miasta specjalnym na tę okoliczność medalem „100- lecia niepodległości” (z logiem UM i KFS wraz z podpisami).
Całe przedsięwzięcie byłoby zwieńczeniem pewnego dzieła z okazji 100-lecia niepodległości - obchody rocznicowe zbiegają się także z 10-leciem piastowania przez Pana Urzędu Prezydenta Miasta Bydgoszczy oraz 20-leciem działalności Krajowego Forum Samorządowego.
"Rząd polski wszelkimi siłami starać się będzie nie tylko o podtrzymanie dobrobytu, handlu i przemysłu, jak i kulturalnego rozwoju naszego grodu, ale dołoży wszelkich wysiłków, aby go jak najbardziej rozwinąć" - słowa te wypowiedział 19 stycznia 1920 roku w Ratuszu generalny komisarz rządu polskiego i komisaryczny prezydent Jan Maciaszek, który przyjął klucze do miasta jako symbol władzy z rąk niemieckiego burmistrza Hugo Wolff.
W 1920 roku też były podziały polityczne ale świętowali wszyscy Polacy - Bydgoszczanie...!