RuchJOW

Masz pytanie lub chcesz zgłosić propozycję?
Napisz do nas na adres kukiz@kfs.org.pl lub jow@kfs.org.pl

Dane adresowe

KRAJOWE FORUM SAMORZĄDOWE
Adres siedziby:
ul. Gdańska 5; 85-005 Bydgoszcz
Adres korespondencyjny:
ul. Kutrowa 6; 85-435 Bydgoszcz
---------------------------------------------
NIP 953-23-36-521
KRS 0000046392

REGON 092481440
BANK PEKAO S.A. II O w Bydgoszczy

20 1240 3493 1111 0000 4297 7937
---------------------------------------------
tel. +48 525207189

tel. kom. +48 660440155
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Statystyka

Dzisiaj 28

Wczoraj 22

W tygodniu 70

W miesiącu 246

Od początku 30127

BEN reklama

kfs 100 niepodleglosc

W niedzielę, 11 listopada 2018 roku Polacy dumnie świętowali jubileuszową, setną rocznicę odzyskania niepodległości.
Krajowe Forum Samorządowe dołączyło się do celebracji tego wyjątkowego wydarzenia, m. in. prezentując na swojej stronie narodowe barwy.

 

Apel o nadzór nad śledztwem w sprawie tragedii na Uniwersytecie Techniczno Przyrodniczym w Bydgoszczy w wyniku, której troje studentów poniosło śmierć a wielu wymagało hospitalizacji

 

Pan Zbigniew Ziobro
Minister Sprawiedliwości

 

Szanowny Panie Ministrze,

Zarząd Krajowego Forum Samorządowego – Organizacji działającej w formie Stowarzyszenia pragnie wyrazić swój głęboki niepokój związany z procesem wyjaśniania okoliczności a w ich następstwie odpowiedzialności osób i organizacji, na których ciążą zobowiązania dotyczące zapewnienia bezpie-czeństwa studentów Uczelni Wyższej.

W wyniku prowadzonego śledztwa Prokuratura Rejonowa w Bydgoszczy postawiła zarzut nieumyślnego spowodowania śmierć trzech osób dwudziestoletniej studentce, reprezentantce Samorządu Studentów tej uczelni, jako organizatorowi imprezy masowej.

Budzi nasz głęboki niepokój, że całkowitą odpowiedzialnością za te tragiczne wydarzenia próbuje się obarczyć osobę, która zarówno z racji braku wiedzy merytorycznej, doświadczenia życiowego, jak również braku jakichkolwiek kompetencji i narzędzi do organizacji tego typu imprez staje się ofiarą braku odpowiedzialności Władz Uczelni, które naszym zdaniem nie mają jakichkolwiek podstaw prawnych, aby wyłączyć swoją odpowiedzialność za jakiekolwiek działania studentów na terenie uczelni.

Uczelnia Wyższa, pomimo, że jej studentami są zazwyczaj osoby, które przekroczyły wiek pełnoletno-ści nie jest miejscem, gdzie te osoby nabywają prawa do 100% samostanowienia, co uzasadniałoby przeniesienie na nie również pełnej odpowiedzialności za podejmowane działania. To Władze Uczelni Wyższej ustanawiają ramy i nadzorują wszelkie aktywności społeczności studentów na jej terenie.

Pragniemy zwrócić uwagę, że to Władze uczelni w pełni odpowiadają za stan techniczny obiektów, oraz ocenę ich przydatności do organizowania na ich terenie jakichkolwiek aktywności społecznych, a według relacji świadków oraz późniejszych relacji prasowych to właśnie niedostosowanie obiektu do organizacji tak licznej imprezy mogło być jedną z przyczyn tragedii.

Biorąc również pod uwagę, że działania wyjaśniające okoliczności zdarzenia prowadzone były przez osoby mogące pozostawać w relacjach środowiskowych z Władzami Uczelni stoimy na stanowisku, że śledztwo powinno zostać objęte szczególnym nadzorem Ministra, bądź przekazane do organu ścigania, wobec którego prawdopodobieństwa pozostawania w uzależniających relacjach środowiskowych do potencjalnie współodpowiedzialnych za te tragiczne wydarzenia będzie zminimalizowane, jeśli nie całkowicie wykluczone.

Ufamy, że wskazane w powyższym apelu argumenty, skłonią Pana Ministra do chwili refleksji w tej sprawie i podjęcia ewentualnych decyzji będących w zakresie kompetencji Urzędu Ministra Sprawiedliwości.

Znajdź nas na Facebook